Гана повали Уганда с гол от дузпа (видео)

Гана постигна победа на старта в група "D" на турнира за Купата на африканските нации, като се наложи с 1:0 над Уганда. Единственото попадение в този мач вкара Андре Аю в 32-ата минута от дузпа, въпреки надмощието на ганайците през по-голямата част от мача. За 27-годишният футболист това е пето участие на континенталния турнир, а Гана е финалист от предишното му издание през 2015-а година.

Първата опасност в мача беше за ганайския състав, който можеше да открие резултата преди да изтече 20-ата минута на мача. Ударът на Асамоа Гиян с глава обаче излезе в страни от вратата. Минута по-късно капитанът на тима пак можеше да се разпише, като изстрелът му от добра позиция в наказателното поле излезе в страни от вратата.

Вратарят на Уганда Денис Ониянго направи чудесно спасявяне в 29-ата минута, когато опази вратата си при удар на Аю в контраатака. Но в 32-ата минута той нямаше какво да направи при дузпата, която беше отсъдена заради събаряне на Аю от Айзък Исинде.

Уганда не се притесни и малко след гола Фарук Мия можеше да изравни, но топката се спря във външната страна на мрежата.

Второто полувреме започна с атаки на Уганда, които пропуснаха три добри възможности, най-чистата на Джофри Макса от фаул. В крайна сметка Гана удържа победата и записа първи три точки в актива си.

"Черните звезди" до момента са били четири пъти шампиони на Африка, но ако станат сега за пети път, то това ще бъде първи трофей от 1982-а година насам. Угандийците пък не са играли от 1978-а година, когато дори достигат до финала, но там падат точно от Гана.