Григор се справи с кошмара и е на полуфинал в Китай

Григор Димитров се класира за полуфиналите на турнира на твърда настилка в Чънду (Китай) с награден фонд 840 915 долара. 25-годишният българин спечели с 4:6, 6:4, 6:3 срещу Диего Шварцман от Аржентина след 2 часа и 5 минути игра.

Григор допусна ранен пробив и изоставаше в първия сет срещу Диего Шварцман в мач от четвъртфиналите на турнира на твърда настилка в Чънду (Китай) с награден фонд 840 915 долара. Този пробив се оказа решителен и Григор отстъпи с 4:6 в първата част. Димитров бе на път да напусне турнира, след като изоставаше с пробив и във втория сет, но успя да изравни за 4:4, а после да стигне до успех в частта. В третия сет вече българинът доминираше и спечели с 6:3.

В търсене на първия си финал от 1 май насам Григор ще спори с поставения под номер 1 Доминик Тийм от Австрия или испанеца Алберт Рамос-Винояс. С днешния успех той си осигури 42 470 долара от наградния фонд и 90 точки за световната ранглиста и ще се завърне в топ 20 на света. 25-годишният хасковлия показа възраждане, след като през лятото смени личния си треньор и започна работа с Дани Валверду. Той достигна до четвъртфиналите в Торонто, до полуфиналите в Синсинати, а на Откритото първенство на САЩ игра осминафинал.

Най-добрият български тенисист водеше с 40:0 при сервис на съперника още във втория гейм на срещата, но не успя да се възползва. Той допусна пробив за 2:3 и това бе ключово в първия сет, въпреки че още в следващия гейм стигна до възможност да изравни. Григор не бе убедителен в този период и допускаше грешки, а аржентинецът се възползваше. Димитров спаси два сетбола, но трябваше да предаде първата част при 4:6.

Вторият сет също не изглеждаше добре за българина, който сякаш не можеше да намери ритъма си. Шварцман проби в третия гейм и водеше с 4:2, като изглеждаше близо до крайния успех. Тогава Григор вдигна нивото и блестящите му удари започнаха да намират корта. Той стигна до пробив на нула и изравни за 4:4. Следващият гейм предложи някои от най-добрите разигравания в мача. 25-годишният тенисист от Хасково се възползва от втория си сетбол и затвори втората част при 6:4.

От този момент българинът вече имаше инициативата. Той поведе с 2:0 след ранен пробив в третия сет. Въпреки че допусна пробив в третия гейм, Григор бързо си върна преднината за 3:1 и до края на срещата не изпусна контрола върху събитията на корта.

Аржентинецът се превърна в кошмар за него, след като го победи в Истанбул по-рано през сезона. Поставеният под №3 в схемата Григор Димитров имаше да си връща на Шварцман за болезненото си поражение от него със 7:6 (5), 6:7 (4), 0:6 на финала в Турция. Тогава 25-годишният хасковлия изпусна титлата след спечелен първи сет и скъсани цели пет кордажа. В невиждан дотогава изблик на ярост той счупи три ракети в третия гейм и пропусна да спечели своя първи трофей от 2014 година насам, когато триумфира на тревните кортове в "Куинс Клъб". От своя страна 23-годишният Шварцман грабна първа титла в надпревара от АТР.

Димитров, който е 21-и в световната ранглиста, започна участието си на турнира в Чънду директно от втория кръг, където победи сърбина Душан Лайович със 7:6 (1), 6:4. 70-ият в световната ранглиста Диего Шварцман пък елиминира осмия в схемата Паоло Лоренци (Италия) с 6:0, 6:4.