Убедителна Пиронкова с успешен старт в Ню Йорк

Цветана Пиронкова започна прекрасно участието си на US Open. Най-добрата българска тенисистка победи Виржини Разано от Франция с 6:1, 6:2 за 1 час и 15 минути.

Миналата година най-добрата българска тенисистка отпадна на старта, което означава, че няма да защитава точки. Този успех осигури на 28-годишната Пиронкова 70 точки за световната ранглиста, а във втория кръг тя ще се изправи срещу победителката от мача между Джоана Конта (Великобритания) и Бетани Матек-Сандс (САЩ).

Първата ни ракета допусна пробив на старта на двубоя, но много бързо го върна, а след това последва убедителен гейм в нейна ползва и тя поведе с 2:1. Пловдивчанката бързо взе инициативата и спечели подаването на съперничката си. След това за втори пореден път при свой сервис не даде дори точка на французойката. Пиронкова измъкна оспорван гейм и стигна до нов пробив за 5:1, а секунди по-късно затвори първия сет след 29 минути игра.

Цвети започна отлично втората част и в самото начало обърна гейм, за да стигне до четвъртия си пробив в срещата. Разано направи големи усилия в опит да спечели гейм, но българката не й позволяваше. Когато се стигаше до оспорвани разигравания и моменти, Пиронкова надделяваше и в нито един момент не изпускаше контрола върху срещата. Тя печелеше гейм след гейм и серията й стигна до 11 поредни. Чак тогава французойката успя се запише отново на таблото, след като спечели подаването на първата ни ракета за 5:1. Виржини не се предаде лесно в края. Тя спаси два мачбола и измъкна следващия гейм. Това обаче само отложи неизбежното и българката сложи точка на спора при 6:2.

Пиронкова, която в момента е 71-а в света, записа втори успех от четири мача и отново на US Open срещу 33-годишната Разано. Пловдивчанката участва в турнира за 11-и път, а най-доброто й класиране е осминафинал през 2012 година.

Този сезон Пиронкова показва две лица на турнирите от Големия шлем. Тя отпадна в първия кръг на Откритото първенство на Австралия и на "Уимбълдън", но бе блестяща на "Ролан Гарос" и достигна до четвъртфиналите.