Националният отбор за девойки до 18 години тръгна с тежка загуба от Швеция на еврпейското

Националният отбор по баскетбол за девойки до 18 години започна с тежка загуба участието си на европейското първенство, дивизия "В", което се провежда в Босна и Херцеговина. Българките отстъпиха с 41:71 на Швеция. През първото полувреме състезателките на треньора Дечо Коешинов се държаха близо до съперника и отстъпваха с 19:26. След почивката обаче шведките взеха инициативата и се въползваха от грешките на българките, за да се стигне до победата с 30 точки в полза на скандинавките.

Нито една състезателка на България не завърши с двуцифрен актив като най-резултатна със 7 точки и 8 борби бе Антония Филипова. С по 6 завършиха Камелия Андонова и Деляна Антонова.

В неделя националките ни имат почивен ден, а в понеделник от 22:00 часа срещат Шотландия във втория си мач от груповата фаза. Четвъртият отбор в групата е Германия.

В същото време националният отбор на България за кадети до 16-годишна възраст записа две победи в подготовката си за европейското първенство. Тимът на Лъчезар Коцев надделя над Македония в контролни срещи, които се играха в Горна Малина, където националите са на подготовка. Българите спечелиха днес с 83:63 точки. Борислав Младенов беше най-резултатен с 18 точки и 5 борби, а 14 точки добави Ангел Илиев. Мартин Стефанов реализира 13 точки. В първия мач снощи България победи Македония с 98:72 точки. Най-резултатен бе Цветомир Чернокожев с 29 точки, 5 борби и 3 отнети топки. Мартин Стефанов се включи с 13 точки, а Марин Маринов - с 12 и 6 асистенции.

Националният отбор на България за юноши до 18-годишна възраст допусна първо поражение в подготовката си за Европейското първенство. Тимът, воден от Мануел Марков, отстъпи драматично като домакин на Полша със 72:77 точки след продължение. Йордан Минчев беше най-резултатен със 17 точки и 7 борби, а 15 вкара Красимир Димитров. Кръстан Кръстанов се включи с 13 точки и 6 борби.

Изпълнителният комитет на ФИБА Европа пък отложи за неопределено време европейското първенство за юноши до 18 години, дивизия А. Турнирът трябваше да се проведе в Самсун, Турция от 30 юли до 7 август, но заради събитията в южната ни съседка беше прието да не се играе в Турция. Обсъждат се варианти надпреварата да се проведе в края на 2016 година или в началото на 2017-а.