Пиронкова отново отстъпи на Бенчич и се сбогува с "Уимбъдън"

Цветана Пиронкова отпадна в първия кръг на "Уимбълдън". Най-добрата българска тенисистка загуби от поставената под номер 7 Белинда Бенчич от Швейцария след 2:6, 3:6 след 1 час и 16 минути игра.

След като бе отложена от вчера и можеше да се наложи да се играе утре, тъй като в Лондон пак валя дъжд, срещата бе преместена на централния корт и се проведе под покрива и под погледа на легендата Мартина Хингис.

Пиронкова започна отлично двубоя и във втория гейм след страхотен прехвърлящ удар стигна до три възможности за пробив. Тогава Бенчич влезе в мача и заигра много агресивно. Швейцарката успя да стигне до равенство, а след това да спаси и още един брейк пойнт преди да обърне изцяло гейма. Мощните удари на 13-ата в света затрудняваха Цвети и тя направи серия от пет поредни спечелени гейма, които включваха и пробив на нула за 1:4.

Пиронкова показа характер и борбеност, като спаси два сетбола и измъкна оспорван гейм за 2:5. Малко по-късно обаче българката загуби сета, въпреки че се справи с още два сетбола и направи може би удара на мача, когато с фантастична къса топка накара публиката на централния корт да изрази възхищението си.

Втората част бе по-оспорвана, но мощните и прецизни удари на Бенчич носеха предимство на швейцарката. Двете тенисистки направиха някои отлични разигравания и срещата като цяло бе на високо ниво. Българката допусна пробив два пробива и се стигна до изоставане с 2:5. Тя опита по различни начини да неутрализира силата на съперничката си, но в днешния ден Бенчич бе почти безгрешна. Цвети спаси три мачбола и успя да измъкне гейм за 3:5, но малко след това трябваше да се предаде.

Двубоят бе повторение на срещата от миналата година, когато 28-годишната пловдивчанка отпадна в първия кръг след среща именно с Бенчич. Мачът завърши с успех за швейцарката с 3:6, 6:1, 6:3.

Цвети постигна най-големите си успехи именно на тревните кортове в Лондон, като достигна полуфинал през 2010 г. и четвъртфинал през 2011 г. Само преди няколко седмици тя игра и на четвъртфиналите на "Ролан Гарос", но сегашната й позиция в световната ранглиста, където е 59-а, я постави в позиция да играе срещу поставена още в първия кръг.

Бенчич е на 19 години, но вече има някои отлични постижения и е осма в световната ранглиста. Швейцарката има две титла в кариерата си, като едната бе спечелена миналата година на трева в Ийстбърн. Тя записа трета победа от три мача срещу Пиронкова.

След срещата Бенчич сподели вълнението си от факта, че игра на централния корт. "Това беше мечта - да играя на централния корт и да спечеля. Преди мача ме изведоха на корта, за да усетя атмосферата по време на мача на Федерер и беше невероятно. Не мога да обясня защо играх толкова добре, но бях изключително концентрирана", сподели швейцарката.