Баутиста Агут е първият шампион на "София Оупън" (видео + галерия)

Водачът в схемата Роберто Баутиста Агут е първият шампион на турнира "Garanti Koza Sofia Open" в зала "Арена Армеец". На финала испанецът срази с 6:3, 6:4 поставения под №2 Виктор Троицки от Сърбия. Това бе първият официален двубой между двамата тенисисти.

ATP Garanti Koza Sofia Open - Финал - Баутиста Агут - Виктор Троицки

Баутиста Агут имаше възможност да притисне съперника си в шестия гейм на първия сет, но при 30:30 допусна лека грешка в близост до мрежата и Троицки взе подаването си за 3:3. Първата точка за пробив в мача бе за испанеца - в осмия гейм. При 30:40 в подаването на Троицки двамата тенисисти направиха изключително разиграване, в което сърбинът не издържа и допусна грешка, а това означаваше пробив и 5:3 за водача в схемата. При 30:30 в следващия гейм двамата отново направиха впечатляващо разиграване, което завърши със смач в мрежата на 193-сантиметровия Троицки. Това донесе сетбол на испанеца и той го реализира, затваряйки първата част с 6:3.

Двойна грешка на Троицки донесе брейкпойнт за Баутиста Агут още в откриващото подаване на сърбина във втория сет. Малко след това, след неуспешна къса топка на Троицки, Баутиста Агут отново получи точка за пробив. Последвалото разиграване завърши с удар в мрежата на сърбина и водачът в схемата проби. Още в следващия гейм обаче Троицки получи две поредни точки за мигновено връщане на пробива при 15:40. Със страхотен минаващ удар сърбинът реализира още първата и изравни резултата в сета - 1:1. В следващия гейм Троицки допусна нов пробив, въпреки че водеше с 40:15. С блестяща игра на мрежата испанецът си извоюва брейкпойнт, който секунди по-късно реализира с убийствен уинър. Този път Баутиста Агут успя да затвърди пробива с гейм на 30 и поведе с 3:1. Седмият гейм бе тежък за сервиращия Троицки, но сърбинът се измъкна, намалявайки изоставането си на 3:4. При 5:4 Баутиста Агут сервираше за трофея и не трепна. С гейм на 15 испанецът сложи точка на спора и грабна втора титла за сезона, след като през януари триумфира в Оуклънд.

За Баутиста Агут това е общо чевърта титла на сингъл в неговата кариера. Троицки остава с 3 титли, като той също грабна трофей този сезон. Спечели го в Сидни, където в драматичен финал надви първата ракета на България Григор Димитров.

Баутиста Агут е първият шампиона на ATP 250 Garanti Koza Sofia Open

Шампионът от Garanti Koza Sofia Open си заработи 250 точки за класацията на АТР и чек за 82 450 евро. За загубилия останаха 150 точки и 43 430 евро от наградния фонд.