Левски се разправи с Ботев (Пд) в Коматево (видео + галерия)

Отборът на Левски разби с 3:0 Ботев (Пловдив) като гост в мач от 16-ия кръг на "А" група. Роман Прохазка (64'), Георги Сърмов (79') и Мигел Бедоя (88') бяха точни за категоричния успех.

Срещата бе доста напрегната и не липсваха скандали, а през втората част треньорите Велислав Вуцов и Георги Иванов бяха близо до бой. В 44-ата минута "канарчетата" останаха с човек по-малко заради втори жълт картон на Божидар Васев. Численото равенство бе възстановено в 53-ата минута, когато резервата Луис Педро получи пресилен директен червен картон.

Ботев Пд - Левски

Успехът бе първи за "сините" като гост на днешния съперник от 27 февруари 2010 г., когато бе присъдено служебно 3:0 за 26-кратните шампиони. На 14 март 2009 г. пък бе последната им победа с игра в Пловдив - 1:0. В последните три сезона "канарчетата" имаха четири поредни победи - три за първенство и една за купата.

"Сините" можеха да поведат още във 2-ата минута, когато далечен удар на Георги Сърмов рикошира във външната страна на гредата и излезе в аут.

В 8-ата минута Йордан Христов проби отдясно и центрира, неразбирателство в отбраната на гостите върна топката в бранителя на "канарчетата", но и вторият му опит за подаване бе отразен от Пламен Илиев.

В следващите минути играта бе напълно равностойна, но поредна грешка в защитата на столичани доведе до положение пред Илиев. Лъчезар Балтанов измъкна топката от бранител в синьо, въпреки че останаха съмнения за нарушение, кълбото попадна в Цветелин Чунчуков, който стреля веднага, но вратарят на гостите показа добър рефлекс и спаси.

В 25-ата минута Валери Домовчийски отбеляза гол, но преди това бе отсъдена засада, а нападателят дори получи жълт картон заради отиграването си след съдийския сигнал.

В 33-ата минута Иван Цветков получи правото да изпълни свободен удар от удобна позиция пред границата на наказателното поле, но стреля над вратата. Две минути след това Аниете бе изведен сам срещу Адам Стаховяк, но тръгна встрани от вратата и бе блокиран от полския страж.

Секунди преди края на първата част бранителят на домакините Божидар Васев получи втори жълт картон и пое преждевременно към съблекалните.

На почивката Георги Иванов извади от игра Пламен Димов и вкара на негово място Луис Педро с цел засилване на атаката. Велислав Вуцов пък замени Иван Цветков със защитника Радослав Терзиев.

"Сините" натиснаха и в 49-ата минута бяха близо до гол, след като Стаховяк излезе неразчетено, но защитата се справи. Три минути по-късно "жълто-черните" отговориха с удар на Момчил Цветанов, но Илиев улови сигурно.

В 53-ата минута столичани също останаха в намален състав. Луис Педро посегна с крак към вратаря Стаховяк, но го прибра преди да има съприкосновение. Реферът Стефан Павлов обаче показа директен червен картон, което предизвика гнева на хората в синьо.

Футболистите на Левски обаче продължиха да атакуват и в 64-ата минута успяха да стигнат до гол. След изпълнение на фаул топката попадна в Домовчийски, който отправи остро центриране, Христов не можа да изчисти и Прохазка от няколко метра отбеляза.

Малко след това словашкото крило можеше да реши всичко в мача, след като се освободи от опеката на съперник и излезе очи в очи със Стаховяк, но стреля високо в аут.

В 75-ата минута Чунчуков имаше възможност да изравни, но я опропасти с много неточен изстрел.

Четири минути по-късно Мигел Бедоя нахлу в наказателното поле и стреля, Стаховяк отрази, но при добавката Сърмов с безпощаден изстрел отбеляза второ попадение.
В 88-ата минута "сините" изградиха нова стойностна атака, минала през Прохазка, последва удар на Божидар Краев, спасен от Стаховяк, но при добавката Бедоя не сбърка.

Победата бе жизненоважна за Левски, тъй като след нея "сините" вече имат 27 точки и са на четвърто място. Те взеха и предимство пред днешния съперник, който остава на седма позиция с 24 точки и по-лоши показатели в директните двубои. След седмица 26-кратните шампиони приемат Литекс, а пловдивчани гостуват на Славия.