Русия стартира с чисто 3:0 над Канада в Гданск

Олимпийският волейболен шампион Русия стартира с чиста победа участието си на световното първенство в Полша! Волейболистите на "Сборная" надиграха категорично Канада с 3:0 (25:21, 25:19, 25:21) в първи мач от предварителна Група "С", в която е и България, игран този следобед пред около 4500 зрители в зала "Ерго Арена" в Гданск.

В следващия кръг мачове в групата руснаците играят срещу Египет, който по-късно тази вечер излиза срещу Китай, докато "кленовите листа" ще спорят с момчетата на Пламен Константинов, които днес срещат Мексико. Срещите са в сряда (3 септември) съответно от 21,15 и 14,00 часа българско време.

Първия гейм на срещата бе напълно равноен до 15:15, след което руснаците успяха да наложат играта си. Благодарение на силната си игра при мрежата и в атака "Сборная" взе гейма с 25:21. В началото на втората част Русия дръпна в резултата. С отличните атаки на Алексей Спиридонов и Дмитрий Мусерский руският тим продължи да води до 13:8. Последваха силни минути за "кленовите листа", които съумяха веднага да изравнят при 13:13. Въпреки опитите на канадците да останат близо в резултата до Русия, руснаците отново показаха силна игра на блокада - 25:19 и 2:0. Третата част тръгна равностойно като първата, но след серия от мощни сервиси на Мусерский Русия поведе с 13:9. Канада отново успя да се върне в гейма и изравни при 14:14, но момчетата на Андрей Воронков си върнаха преднината при 21:16. В крайна сметка Русия спечели гейма с 25:21 след ас на Николай Павлов, а с това и мача с 3:0.

Над всички в руския тим бе звездата Дмитрий Мусерский със страхотните 18 точки (5 аса!!!, 1 блок и 86% ефективност в атака), а Николай Павлов добави 12 точки (2 аса и 48% ефективност в атака) за победата. За канадците Гавин Шмит се отчете с 11 точки.

РУСИЯ - КАНАДА 3:0 (25:21, 25:19, 25:21)
РУСИЯ: Николай Апаликов 5, Сергей Гранкин, Николай Павлов 12, Алексей Спиридонов 9, Дмитрий Мусерский 18, Дмитрий Илиних 3 - Артьом Ермаков-либеро (Сергей Савин 5, Артьом Волвич)
Старши-треньор: Андрей Воронков
КАНАДА: Тайлър Сандърс, Джон Перин 9, Джъстин Дъф 8, Адам Симак 2, Гавин Шмит 11, Фредерик Уинтърс 3 - Дейниъл Люйс-либеро (Грейъм Виграс 3, Туунте Ван Ланквелт 1, Николас Хоуг 5, Далас Суниъс 1, Дъстин Шнайдър)
Старши-треньор: Глен Хоуг.