Билбао ликува, Наполи и Бенитес се матираха сами (видео)

Отборът на Атлетик Билбао ще играе в груповата фаза на Шампионската лига, след като победи италианския Наполи с 3:1 пред над 50 хиляди зрители на новия "Сан Мамес". Първата среща беше завършила 1:1. Тази вечер Марек Хамшик отбеляза в 47-ата минута, но попадения на Ариц Адурис (61 и 69) и Ибай Гомес (74) зарадваха баските. И трите попадения на "рохибланкос" паднаха след груби грешки на италианската отбрана.

Гостите от Ботуша започнаха по-агресивно и първи създадоха добри положения. Хосе Кайехон стреля прекралено високо в осмата минута. В 16-ата Гонсало Игуаин излезе сам срещу Горка Ираисос, но сантиметри не му достигнаха при шута. Останаха съмнения за засада.

Постепенно "лъвовете" надигнаха глави и потърсиха гола. В 23-ата минута Карлос Гурпеги скочи сам при корнер, но с глава насочи много неточно. В 27-ата другият централен бранител на "червено-белите" Аймерик Лапорт получи още по-чиста възможност. Френският баск само трябваше да придаде траектория на топката към вратата, останал сам срещу нея от седем метра. Лапорт обаче шутира над гредата след прострелното подаване на Икер Муниаин. В края на полувремето домакините понатиснаха, но не стигнаха до нови опасноти.

Тимът на Рафаел Бенитес попари Атлетик с началните акорди на втората част. В 47-ата минута Микел Баленсиага изчисти с глава към дъгата, където Марек Хамшик овладя и с нисък удар от 19 метра порази левия долен ъгъл на Ираисос. Топката мина под краката на двама футболисти и стражът беше безсилен. В 51-ата Баленсиага се опита да поправи грешката си с мощен удар от 18 метра, но Рафаел Кабрал изби с една ръка.

В 61-ата минута, незнайно как, след изпълнение на корнер защитата на Наполи остави Ариц Адурис да спре топката с крак в наказателното поле. Баският стрелец си я нагласи необезпокоявано и отбеляза пред погледа на обърканите защитници - 1:1. След центрирането от ъглов удар нямаше рикошет, а топката попадна директно на крака на оставения непокрит номер "20", който използва златната възможност.

В 66-ата Игуаин намери пространство за стрелба от дъгата, но Горка внимаваше и действа непоклатимо. В 69-ата отбраната на гостите и вратарят направиха невероятна глупост. Докато се чудеха кой да играе с тупкащата топка, Адурис се промъкна и я отне, за да я насочи в опразнената врата - 2:1. Вратарят и Раул Албиол носят основната вина.

В 74-ата защитата на гостите отново беше хваната неподготвена. Адурис и резервата Ибай Гомес се стрелнаха от двете крила към насочената към дъгата топка. Останаха сериозни съмнения за засада на Адурис, който, макар да не игра с топката, се доближи към нея. Иначе Ибай Гомес използва шанса и прати топката в левия ъгъл на вратаря, доближавайки своите до крайната цел. В 81-ата Адурис пропусна да реализира хеттрик след хубаво центриране на Ибай Гомес и оставен сам на петия метър от голлинията.

В крайна сметка "Сан Мамес", който прие първия си мач в изцяло завършен вид, триумфира. Атлетик ще играе в групите на Шампионската лига за първи път от 16 години насам. Наполи влиза в групите на Лига Европа.